Współczesna śląskość – Zbigniew Rokita i Dariusz Chojnacki

Współczesna śląskość – Zbigniew Rokita i Dariusz Chojnacki

15/11/2022 Wyłączono przez admin

Czy wszyscy mieszkańcy Śląska to Ślązacy?
Czy na Śląsku gorole mogą czuć się obco?
Dlaczego mimo urodzenia na Śląsku nie czujemy się Ślązakami?

trójkaO zabrzańskiej „Trójce” po raz kolejny zrobiło się głośno. Tym razem za sprawą organizowanego przez nią wydarzenia współfinansowanego przez fundację „W to mi graj”. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Macierz”. We wtorek, 14 listopada 2022 roku w murach III zabrzańskiego liceum odbyło się spotkanie autorskie z dwoma niezwykłymi postaciami – Zbigniewem Rokitą i Dariuszem Chojnackim, rodowitymi Ślązakami, kibicami Górnika Zabrze, którzy w swoich profesjach nie mają sobie równych.

Zbigniew Rokita pisarz, dziennikarz i reporter, specjalizujący się w tematyce Europy Środkowo-Wschodniej oraz Górnego Śląska. W 2021 roku został laureatem Nagrody Literackiej Nike za książkę Kajś. Opowieść o Górnym Śląski. Jego publikacje pojawiały się w Polityce, Tygodniku Powszechnym, Znaku oraz Dzienniku Gazecie Prawnej.

Dariusz Chojnacki to uzdolniony aktor Teatru Śląskiego w Katowicach. W 2014 roku otrzymał Złotą Maskę za rolę Bohatera w spektaklu „Piąta strona świata” K. Kutza oraz Randle’a McMurphy’ego w „Locie nad kukułczym gniazdem” K. Keseya i D. Wassermana w reżyserii R. Talarczyka. Na początku swojej aktorskiej kariery piastował funkcję jurora w zabrzańskiej edycji konkursu recytatorskiego.

teksty

Śląsk był tematem przewodnim wieczornej rozmowy Zbigniewa Rokity i Dariusza Chojnackiego. Bohaterowie podzielili się z publicznością spostrzeżeniami dotyczącymi wpływu śląskości na współczesną kulturę oraz miejscem Śląska w polskiej kulturze. Była to opowieść o polskości, śląskości, poszukiwaniu własnej tożsamości, podziałach i mostach będącym ogniwem łączącym ludzi.

Osiągnięcia bohaterów wieczorów to świadectwo, że każdy może osiągnąć sukces, bez względu na miejsce urodzenia. Wysiłek wkładany w propagowanie śląskości jest doceniany, co potwierdzają zdobywane przez nich nagrody o randze ogólnokrajowej. 

Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się śląska kultura np. książki napisane w gwarze śląskiej czy przedstawienia teatralne poruszające problemy regionu. Pewne jest, że dopóki śląskość będzie pielęgnowana to nie ulegnie zapomnieniu. A rozwój kultury regionu będzie możliwy tylko wtedy, kiedy my jako mieszkańcy Śląska ośmielimy się marzyć o wielkich rzeczach, a potem zaczniemy je realizować.

Tekst i foto: Katarzyna Girycka