Współczesna śląskość – Zbigniew Rokita i Dariusz Chojnacki
15/11/2022 Wyłączono przez adminCzy wszyscy mieszkańcy Śląska to Ślązacy?
Czy na Śląsku gorole mogą czuć się obco?
Dlaczego mimo urodzenia na Śląsku nie czujemy się Ślązakami?
O zabrzańskiej „Trójce” po raz kolejny zrobiło się głośno. Tym razem za sprawą organizowanego przez nią wydarzenia współfinansowanego przez fundację „W to mi graj”. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Macierz”. We wtorek, 14 listopada 2022 roku w murach III zabrzańskiego liceum odbyło się spotkanie autorskie z dwoma niezwykłymi postaciami – Zbigniewem Rokitą i Dariuszem Chojnackim, rodowitymi Ślązakami, kibicami Górnika Zabrze, którzy w swoich profesjach nie mają sobie równych.
Zbigniew Rokita pisarz, dziennikarz i reporter, specjalizujący się w tematyce Europy Środkowo-Wschodniej oraz Górnego Śląska. W 2021 roku został laureatem Nagrody Literackiej Nike za książkę Kajś. Opowieść o Górnym Śląski. Jego publikacje pojawiały się w Polityce, Tygodniku Powszechnym, Znaku oraz Dzienniku Gazecie Prawnej.
Dariusz Chojnacki to uzdolniony aktor Teatru Śląskiego w Katowicach. W 2014 roku otrzymał Złotą Maskę za rolę Bohatera w spektaklu „Piąta strona świata” K. Kutza oraz Randle’a McMurphy’ego w „Locie nad kukułczym gniazdem” K. Keseya i D. Wassermana w reżyserii R. Talarczyka. Na początku swojej aktorskiej kariery piastował funkcję jurora w zabrzańskiej edycji konkursu recytatorskiego.
Śląsk był tematem przewodnim wieczornej rozmowy Zbigniewa Rokity i Dariusza Chojnackiego. Bohaterowie podzielili się z publicznością spostrzeżeniami dotyczącymi wpływu śląskości na współczesną kulturę oraz miejscem Śląska w polskiej kulturze. Była to opowieść o polskości, śląskości, poszukiwaniu własnej tożsamości, podziałach i mostach będącym ogniwem łączącym ludzi.
Osiągnięcia bohaterów wieczorów to świadectwo, że każdy może osiągnąć sukces, bez względu na miejsce urodzenia. Wysiłek wkładany w propagowanie śląskości jest doceniany, co potwierdzają zdobywane przez nich nagrody o randze ogólnokrajowej.
Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się śląska kultura np. książki napisane w gwarze śląskiej czy przedstawienia teatralne poruszające problemy regionu. Pewne jest, że dopóki śląskość będzie pielęgnowana to nie ulegnie zapomnieniu. A rozwój kultury regionu będzie możliwy tylko wtedy, kiedy my jako mieszkańcy Śląska ośmielimy się marzyć o wielkich rzeczach, a potem zaczniemy je realizować.
Tekst i foto: Katarzyna Girycka