Wystawa „Bramy do Polski 1922”

Wystawa „Bramy do Polski 1922”

12/07/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na wystawę pn. „Bramy do Polski 1922”. Wystawa prezentowana będzie od czwartku, 14 lipca br. w siedzibie Muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3.

Wystawa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Katowicach prezentuje przebieg uroczystości przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Na piętnastu panelach wystawienniczych przedstawiono wydarzenia na obszarze, który, decyzją Rady Ambasadorów z października 1921 roku, przypadł Polsce. 

Objęcie terenów przez Rzeczpospolitą następowało strefami, zgodnie z decyzją Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, w okresie od 20 czerwca do 4 lipca 1922 roku. Wszystko odbywało się według ściśle określonego scenariusza, który obejmował wkroczenie policji państwowej, podpisanie protokołu przekazania władzy, wyjście wojsk sojuszniczych i wkroczenie wojska. Uroczystości powitania Wojska Polskiego zostały przygotowane z wielkim rozmachem we wszystkich obejmowanych miastach i miejscowościach górnośląskich.

Symbolem tych wydarzeń były bramy powitalne budowane na wzór łuków triumfalnych, których wniesiono ponad 220.  Niektóre z nich były niezwykle monumentalne i pomysłowe. Wszystkie zostały bogato przyozdobione symbolami narodowymi i śląskimi.  Po wkroczeniu wojska, kolejnym etapem przejmowania części Górnego Śląska przez Polskę, były oficjalne uroczystości państwowe z udziałem najwyższych władz przybyłych z Warszawy.

Wystawa prezentuje przebieg tych uroczystości, które odbyły się 16 lipca 1922 roku w Katowicach, a część ekspozycji  została poświęcona wizycie Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który  27 sierpnia na katowickim Rynku odznaczył najwyższymi odznaczeniami państwowymi najbardziej zasłużonych powstańców i działaczy narodowych.

Scenariusz wystawy, koordynacja projektu: Renata Skoczek.

muzeum