Wizyta Przetopka w Zabrzu
07/02/2023 Wyłączono przez adminMateriał powstał w ramach praktyki zawodowej Emilii Sowik, uczennicy III klasy Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego w Zabrzu.
W piątek, 3 lutego przyjechali do naszego miasta przedstawiciele Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, nowego obiektu na Szlaku Zabytków Techniki. Korzystając z zaproszenia Muzeum Górnictwa Węglowego, zwiedzili Wieżę Ciśnień, która jest jednym z symboli przemysłowego charakteru Zabrza, CARBONEUM – centrum wiedzy o węglu oraz wystawę Rafała Olbińskiego w nowo zrewitalizowanym budynku pierwszego zabrzańskiego starostwa powiatowego.

Przetopek, źródło: Muzeum Hutnictwa.pl
Muzeum Chorzowie Hutnictwa zostało założone w 2019 roku, jako pierwsze tego typu muzeum w Polsce w pełni przeznaczone dziedzictwu materialnemu oraz niematerialnemu hutnictwa żelaza i stali. Najstarsza część budynku, w którym funkcjonuje Muzeum Hutnictwa, zbudowana została w 1895 r. Pierwotnie była tam zlokalizowana elektrownia Huty „Królewskiej”. W latach 1898-1911 Huta zapewniała zasilanie miastu Królewska Huta (dzisiejszy Chorzów). Po przejęciu dostaw prądu dla miasta przez elektrownię w Chorzowie, budynek zachował funkcję dostarczając zasilanie hucie.
Ideą Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest troska o pamięć i głębokie przekonanie o jej życiodajnym znaczeniu. W sercu dawnej Królewskiej Huty powstała inspirująca przestrzeń, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość stworzyć mają harmonijną całość.
Muzeum oferuje nam wystawę stałą „Królestwo Żelaza” na temat potencjału huty oraz rozwijającego się wokół niego miasta. Jest też znakomitym świadectwem roli jaką pełniła w rewolucji przemysłowej.


Nasi goście byli pod dużym wrażeniem prezentowanych atrakcji, w szczególności wyremontowanej sali witrażowej, na której odbywała się wystawa prac Rafała Olbińskiego i interaktywnego CARBONEUM.Z radością i dumą prezentowaliśmy gościom nasze miasto, zacieśniając relacje z innymi ośrodkami kultury poprzemysłowej, takimi jak Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Więcej zdjęć znajdziesz w naszej Galerii.
Tekst i foto: Emilia Sowik